Kotki (3-latki) i Księga Kucharska

5/5 (262)

KWIECIEŃ 2018

Kruche, kolorowe, owocowe babeczki. Wszystkim się podobają i zawsze dobrze smakują 🙂

Składniki na kruche ciasto (około 20 sztuk):

2 szklanki mąki pszennej
1/3 szklanki cukru pudru
szczypta soli
200 g masła, zimnego
2 żółtka

Mąkę przesiać, dodać masło, posiekać szybko nożem do momentu, kiedy ciasto będzie przypominać kruszonkę. Dodać żółtka, cukier, sól i szybko zagnieść. Z ciasta uformować kulę, owinąć ją folią spożywczą, schłodzić w lodówce przez 30-60 minut.

Schłodzone ciasto rozwałkować na grubość około 3 mm, delikatnie podsypując stolnicę mąką. Kubkiem lub foremką do ciastek wykrawać kółka trochę większe niż średnica naszych foremek do babeczek. Wykrojonym ciastem wylepić foremki do babeczek, wysmarowanych uprzednio masłem. Przed samym pieczeniem ponownie schłodzić w lodówce przez 60 minut.

Piec około 15 minut w temperaturze 200 °C lub do zarumienienia 🙂

MARZEC 2018

Świąteczne Myszki.

Przedszkolaki lubią pomagać Rodzicom w gotowaniu to kolejny przepis, który można wspólnie wykonać. Potrzebne będą:
– jajko ugotowane na twardo,
– liść sałaty,
– pokrojone w plasterki ogórki albo rzodkiewki,
– szczypiorek,
– przyprawa goździki albo ziarenka czarnego pieprzu.

Jajko należy przekroić i położyć na liściu sałaty, górę jaja trzeba naciąć w 2 miejscach a w otwory włożyć plasterki ogórka. Oczka myszki robimy z przypraw a ogonek ze szczypiorku.

Myszka jest gotowa 🙂 Smacznego 😉

 

LUTY 2018

Zdrowe Przekąski.

Jak ważne jest jedzenie warzyw wiedzą wszyscy, ale każdy rodzic pewnie potwierdzi fakt ,że przekonanie przedszkolaka do ich zjedzenia nie jest rzeczą łatwą. Warto więc zaangażować pociechę do wspólnego wykonania zdrowej kanapki, a jeżeli jeszcze będzie wyglądała śmiesznie i kolorowo to na pewno później zniknie z talerza 😉
Przepis
Do wykonania kanapki będą potrzebne:
– ciemne pieczywo
– jajko na twardo
– twarożek
– sałata
– pomidorek rzymski albo koktajlowy
– oliwki
– szczypiorek

Kromkę ciemnego pieczywa smarujemy twarożkiem, posypujemy szczypiorkiem a z boku kromki kładziemy liść sałaty.
Następnie kroimy pomidora na pół, to z niego powstanie tułów warzywnej biedronki. Na sałatę kładziemy kawałek jajka a na nim pomidora z oliwki robimy główkę wesołego stworka. Kropki biedronki możemy zrobić z serka, albo przyprawy goździki.
Kanapka gotowa, jest pyszna i zdrowa. A więc do dzieła 🙂 Smacznego!!!

 

STYCZEŃ 2018

Przepis na najsmaczniejszy i najprostszy koktajl jogurtowo–owocowy 🙂
Składniki:
1 jogurt naturalny
1 banan
1 opakowanie mrożonych truskawek

Do wysokiego pojemnika wrzuć: pokrojonego banana, albo truskawki i wlej jogurt naturalny. Wszystko zblenduj i udekoruj owocami. A teraz najfajniejsza część przepisu ! Należy wszystko zjeść ze smakiem 🙂 Na zdrowie !!!

 

GRUDZIEŃ 2017

Boże Narodzenie to jeden z najpiękniejszych okresów w roku. Dorośli i Dzieci z entuzjazmem przygotowują się do niego. Przedszkolaki z grupy Kotków wykonały własnoręcznie świąteczne łakocie. SKŁADNIKI:
60 dkg mąki pszennej,
1 opakowanie przyprawy do piernika,
1 opakowanie proszku do pieczenia,
3 jajka,
20 dkg cukru,
20 dkg miodu,
5 dkg masła.

WYKONANIE:
jajka, cukier, miód rozetrzeć. Dodać stopiony tłuszcz, przyprawę do piernika, mąkę, proszek do pieczenia. Zarobić ciasto i pozostawić w ciepłym miejscu. Następnie rozwałkować ciasto na grubość 0,5 cm i wykrawać figurki. Piec 15 minut w temp. 180°C. Po ostygnięciu przedszkolaki pięknie przyozdobiły pierniczki.

LISTOPAD 2017

Grupa Kotków poznawała warzywa i ich dobroczynny wpływ na zdrowie. Wiedzą już, że jeśli chcą być zdrowi, silni i ” duzi” jak rodzice muszą jeść warzywa i przygotowane z nich posiłki. Nie jest łatwą sprawą zachęcić 3-latka do jedzenia warzyw, ale może się to uda, gdy wspólnie przygotujemy zdrowy posiłek, przekąskę np. pizze. A to nasz przepis: ciasto-kostka drożdży, 3 jajka, 1kg mąki, szklanka mleka, 1/4szkl oleju, sól i cukier do smaku. Wszystkie składniki należy ze sobą połączyć i wyrobić ciasto. Następnie zostawiamy ciasto do wyrośnięcia. Gotowe ciasto wykładamy na blachę. Na pizzy 3-latki umieściły jedno opakowanie warzyw na patelnię i po 15 plasterków wędliny i żółtego sera. Pizzy piekła się 25 minut w temp. 180°C. Po upieczeniu została polana ketchupem. Własnoręcznie przyrządzony posiłek wszystkim bardzo smakował.

PAŹDZIERNIK 2017

3-latki dowiedziały się, że bardzo zdrowo jest jeść owoce. Można z nich zrobić sałatkę, szaszłyki, ale zdecydowanie najpyszniejsze są drożdżowe babeczki owocowe. Przy ich robieniu, zdobieniu i jedzeniu wszyscy mieli wiele frajdy.

Etap pierwszy – przygotowanie zdrowego deseru

Zgadnijcie, co będziemy robić?. Czas rozpocząć kuchenną przygodę :). Musimy przygotować kilka skarbów, na pewno uda się je odnaleźć w kuchni. A więc do dzieła, odszukajmy: miskę, łyżkę, mikser, szklankę, cukier, drożdże, jajka, masło, mąkę i mleko oraz ostatni kuchenny skarb – owoce.

Etap drugi – tworzenie

Poproś Mamę albo Tatę, aby ci towarzyszył. Koniecznie umyj rączki. Oto przepis na owocowe babeczki „Kotków”. Do miski wsyp 1 kilogram mąki , wsyp 1 szklankę cukru , wbij aż 5 jajek, wlej 1 szklankę mleka, wkrusz calusieńką paczkę drożdży. Poproś Rodziców o rozpuszczenie połowy kostki masła, a teraz wlej je do miski. Wszystko dokładnie wymieszaj i zostaw na 30 minut aby wyrosło.

Teraz umyj owoce i razem z rodzicami pokrój je w kostkę.

Wrzuć do ciasta pokrojone owoce, wymieszaj je łyżką i nałóż ciasto rączkami do foremek.

Babeczki trzeba wstawić do piekarnika na 20 minut i piec w temperaturze 180°C.

Cierpliwe oczekiwanie, choć to trudne. Przedszkolaku pamiętaj, że nie wolno dotykać gorącego piekarnika. Gdy babeczki się upieką, możesz je ozdobić bitą śmietaną, owocami i galaretką… Teraz babeczki wyglądają jak prawdziwe skarby! Zjedz je na zdrowie, Smacznego 🙂

Etap trzeci – pałaszowanie efektów naszej pracy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.