Motylki (5-latki) i Księga Kucharska

5/5 (11)

MARZEC 2018

Zajęcia kulinarne w grupie Motylki w miesiącu marcu dotyczyły jajka – symbolu zbliżających się Świąt Wielkanocnych.

Dzieci stworzyły myszki z jajek oraz warzyw. Do ich wykonania potrzebne były liście sałaty, szczypiorek, ugotowane jajka, rzodkiewki, serem ricott oraz kolorowe ziarna pieprzu.
Wykonanie: z ugotowanych jajek wydrążyć żółtka. Przełożyć je do miseczki i wymieszać z serkiem ricotta. Nakładać oba składniki do wyrażonych jajek. Krążki rzodkiewki ułożyć na jajku. Z ziarenek pieprzu zrobić oczy myszki a że szczypiorku wąsy. Myszkę umieścić na liściach sałaty i zajadać ze smakiem.

LUTY 2018

Grupa Motylki przygotowała pyszne i zdrowe kanapeczki. Do ich wykonania potrzebne były świeże warzywa: ogórek, pomidor, sałata oraz dodatki w postaci sera żółtego i wędliny. Dzieci do stworzenia kanapeczki wykorzystały upieczony przez jednego z Rodziców chleb razowy. Było przepysznie a witaminki wskakiwały do brzuszków przedszkolaków.

STYCZEŃ 2018

W styczniu w grupie 5 latków odbyły się warsztaty kulinarne, podczas których Dzieci z pomocą Pań wykonywały pyszne koktajle mleczno-owocowe. Do przygotowania koktajlu potrzebne były miękkie owoce dostępne w okresie zimowym w sklepie. Podczas zajęć wykorzystano banany oraz mango.

Składniki potrzebne do przygotowania koktajlu:
1. banany/mango/kiwi (mogą być także owoce mrożone np. truskawki)
2. jogurt naturalny około 200ml
3. miód naturalny 2-3 łyżki

Potrzebny sprzęt:
blender, duży dzbanek, kubeczki, nóż do pokrojenia owoców

Wykonanie:
Owoce dokładnie umyć i pokroić na małe kawałeczki, umieścić je w wysokim naczyniu, przy pomocy blendera rozdrobnić na gładką masę. Dodać jogurt naturalny i nadal blendować. Na koniec dodać miód, całość wymieszać łyżką. Nakładać do kubeczków. Smacznego 🙂

GRUDZIEŃ 2017

Grudniowe zajęcia kulinarne w grupie 5 latków związane były ze smakami świąt Bożego Narodzenia. Dzieci rozmawiały na temat charakterystycznych potraw wigilijnych. Poznały również różne przyprawy, których używa się w kuchni. Najbardziej efektownym przedsięwzięciem okazało się jednak robienie pierożków, które sprawiło dzieciom wiele radości. Ugniatanie ciasta, wałkowanie go oraz wykrajanie kółek przy pomocy kubeczka sprawiło dzieciom istna frajdę. Z nakładaniem farszu także poradziły sobie doskonale, Panie służyły z pomocą. Powstały pierożki o kształcie przypominającym rogaliki. Panie nauczycielki ugotowały pierożki w przedszkolnej kuchni, które potem dzieci degustowały ze smakiem. Pierożków starczyło także dla Rodziców, którzy otrzymali je w prezencie do degustacji.

Pierogi ruskie. składniki: Składniki na ciasto: Mąka około ½ kg; Jajko; Woda przegotowana (około 1 szklanki-250 ml); sól. Składniki na nadzienie: Ugotowane i posolone ziemniaki; Biały twaróg chudy; Sól, pieprz do smaku.

Przygotowanie:
Składniki na nadzienie połączyć ze sobą, twaróg można rozdrobnić przy pomocy widelca. 
Składniki na ciasto wymieszać w dużej misce, zagniatać ciasto. Zagniecione ciasto przełożyć na stół, podzielić na mniejsze części. Uformować kulki, które następnie rozwałkować na placek o grubości około 1 cm. W placku wykrajać kółka (np. przy pomocy niewielkiego kubeczka). Kółeczka z ciasta delikatnie rozciągać palcami, aby nieznacznie zwiększyły swoją objętość, następnie nakładać do każdego z nich przygotowany nadzienie. Ciasta z nadzieniem składać na kształt półksiężyca i przy pomocy widelca skleić brzegi. Tak przygotowane pierożki ugotować w osolonej wodzie.

Smacznego 🙂

LISTOPAD 2017

Warzywne ślimaczki, składniki: 2 placki tortilla, opakowanie kremowego serka śmietankowego, 1 papryka, 1 ogórek, 1 pomidor, sałata lodowa, 70 g sera żółtego w plasterkach, kilka plastrów szynki.

Przygotowanie:
Warzywa umyj i pokrój w plastry,
Posmaruj tortillę serkiem śmietankowym,
Na placku tortilla rozłóż plasterki wędliny, żółtego sera, warzyw i zwiń w roladę,
Roladę ściśnij i zawiń w folię spożywczą. Schłodź w lodówce kilka godzin, a następnie pokrój w plastry,
Podobnie zrób z drugim plackiem tortilla.

Smacznego

 

PAŹDZIERNIK 2017

Cykl zajęć o tematyce zdrowotnej obejmował trzy dni:

Pierwszego dnia Dzieci poznały zasady zdrowego odżywiania się oraz miały okazję uszeregować produkty spożywcze na poszczególnych piętach Piramidy Zdrowego Żywienia. Dzieci nazywały grupy produktów i analizowały, co należy spożywać w dużych ilościach, a co należy ograniczyć. Przedszkolaki zgodnie stwierdziły, że należy jeść dużo owoców i warzyw, a słodycze (choć smaczne), należy spożywać w ograniczonej ilości.

Drugiego dnia 5-latki pracowały w grupach, rozróżniały produkty zdrowe od tych, które niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie. Motylki wycinały obrazki przedstawiające produkty spożywcze i naklejały na szablon chłopca i dziewczynki, tym samym stworzyły “Zdrowisię” i “Niezdrowitka”.

Trzeciego dnia Dzieci przyniosły do przedszkola owoce. Podczas zajęć wychowawczo-dydaktycznych Casperki rozpoznawały owoce za pomocą zmysłu dotyku, smaku i węchu. Następnie rozmawialiśmy o przetworach, które można wykonać z owoców. Podczas rozmowy stworzyliśmy przepis na owocowego, jesiennego jeża, którego Dzieci wykonały w formie zdrowego deseru.
Przepis

Produkty:
gruszka, jabłko, kiść winogronu, wykałaczki

Wykonanie:
1. Połowę gruszki obieramy (część od ogonka).
2. W drugą część wbijamy wykałaczki.
3. Na wykałaczki nabijamy owoce (winogron, jabłko – CO KTO LUBI 😉
4. Oczy i nos możemy zrobić z ciemnego winogronu

Smacznego 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.