Przedszkole Lubartów i autorski program dla Mieszkańców
Wychodząc na przeciw i specjalnie dla Was – Mieszkańców Lubartowa – stworzyliśmy projekt pt.: „Jestem Polakiem – Jestem Przedszkolakiem”, czyli PROGRAM EDUKACJI PATRIOTYCZNEJ. Autorka – Ania Krupa – jest naszą kochaną Nauczycielką, opiekuje się małymi Casperkami i pełni też funkcję Dyrektorki ds. Programowych. / Przedszkole Lubartów
Program przeznaczony jest dla Dzieci od 3 lat do 6 lat uczęszczających do Casperka. Ma za zadanie rozbudzenie u Dzieci poczucia przynależności narodowej oraz znajomości kultury i historii własnego kraju. Związek z własnym regionem jest sprawą bardzo istotną dla ukształtowania w Dziecku poczucia własnej tożsamości. Poznanie kultury własnego regionu powinno rozpocząć się już w przedszkolu, kiedy Dziecko jest otwarte na nowe doświadczenia, a co najważniejsze rozpoczyna się kształtowanie poczucia systemu wartości i przynależności do konkretnego miejsca. Regionalizm wyzwala prawdziwe umiłowanie własnej okolicy, zainteresowanie jej tradycją, kulturą, przeszłością, troską o teraźniejszość i przyszłość. / Przedszkole Lubartów
Lubartów – historia mojego miasta. Plan na najbliższe tygodnie.
1. Wycieczka do Pałacu Sanguszków, oglądanie Sali rycerskiej.
2. Historia Lubartowa, poznanie herbu miasta (do opowiedzenia historii można zaprosić nauczyciela historii, pracownika muzeum, dziadka lub babcię).
3. Oglądanie książki „Lubartów i Ziemia lubartowska i okolice na widokówkach z XIX i XX wieku”.
4. Lubartów – moje miasto (herb, zabytki (ratusz, kościoły, muzeum).
5. Ziemia Lubartowska – przyroda (rzeki, pomniki przyrody, rośliny chronione).
Wycieczka od Pałacu Sanguszków / Przedszkole Lubartów
Casperki z grup 4,5,6 latków odwiedziły salę Rycerską w Pałacu Sanguszków w Lubartowie. Celem wycieczki było rozbudzenie zainteresowań Dzieci historią i zabytkami miasta :).
O Pałacu:
Rezydencja w Lubartowie nie przypomina dziś zamku. Stoi w północnej części centrum miasta przy dawnych mokradłach, a obecnie jeziorze. Ładny barokowy pałac z balkonem i frontonem nad wejściem, posiada dwie kondygnacje i dwa alkierze (dobudówki narożne), tak postawione, iż z przodu nie są widoczne. Do jeziora ciągnie się zadbany ogród, w którym po południowej stronie pozostała fosa, a od północy stoi budynek oranżerii. Obiekt został zaadoptowany na siedzibę starostwa powiatowego i posiada tylko jeden, ale za to wspaniale prezentujący się, stylowo urządzony pokój tzw. Salę Rycerską, przeznaczoną na konferencje. Wiszą w niej portrety właścicieli z rodu Sanguszków. Niegdyś w pałacu znajdowała się salę bilardową, teatr, biblioteka ze spiralnie wznoszącą się podłogą oraz wspaniała sień ze schodami dębowymi zdobionymi posągami gigantów.
Pałac został przebudowany przez Sanguszków z zamku, istniejącego tu, gdy miasto nazywało się jeszcze Lewartów. Warownię zbudowano na sztucznie usypanym tarasie, otoczonym fosą i mokradłami. Główny budynek miał trzy skrzydła tworzące wewnętrzny dziedziniec od zachodu. Przy korpusie stały dwa pięciokątne bastejowe alkierze. Całość otoczona była murem obwodowym z narożnymi wielobocznymi basztami. Wieża bramna, do której prowadził most zwodzony, stała od strony południowej. Po przeciwnej stronie znajdowała się brama do budynków folwarcznych. Obiekt posiadał krużganki od strony ogrodów, a od zachodu galerię z arkadami. Niestety nie zachował się żaden wizerunek tak ciekawie zrealizowanego na włoskich i francuskich wzorcach założenia obronno-rezydencjonalnego.
Źródło: https://zamki.res.pl
Kilka zdań o Święcie Niepodległości / Przedszkole Lubartów
Narodowe Święto Niepodległości – święto państwowe w Polsce obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918, po 123 latach zaborów (1795–1918). Święto zostało ustanowione ustawą z 23 kwietnia 1937, zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945, przywrócono je ustawą w okresie transformacji systemowej w 1989. Jest dniem wolnym od pracy.
Znaczenie daty
Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj. Jędrzej Moraczewski opisał to słowami: Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (...) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało. (...)
Źródło: www.wikipedia.pl
Historia Lubartowa cz. 1 / Przedszkole Lubartów
„Historia Lubartowa sięga XVI wieku. Lewartów – Lubartów może poszczycić się bogatą i piękną tradycją. Podwójna nazwa miasta wiąże się z rodami jego właścicieli Firlejów i Sanguszków. W dniu 29 maja 1543 roku Piotr Firlej z Dąbrowicy, wojewoda Lubelski, otrzymał od króla Zygmunta Starego przywilej zezwalający na założenie miasta Lewartowa, na terenie wsi Łucka i Szczekarków. Nazwa Lewartów wywodzi się od herbu Firlejów „Lewart”. Miała ona przypominać mieszkańcom właściciela oraz stanowić wizytówkę rodu. Królewski przywilej lokował miasto na prawie magdeburskim.
Więcej o historii Lubartowa / Przedszkole Lubartów
Początkowy wygląd miasta był następujący: centrum stanowił kwadratowy rynek z ratuszem. Z rynku wybiegały w cztery strony świata ulice. W północnej części miasta Piotr Firlej wybudował dwór mieszkalny, zwany także zamkiem, otoczony pięknym ogrodem. W niewielkiej odległości od dworu zbudował kościół drewniany pod wezwaniem św. Piotra Apostoła. Miasto otaczał drewniany parkan z wejściem przez bramy: Lubelską, Kamieńską i Syrnicką. Już wówczas znane były nazwy ulic : Lubelska, Kamieńska, Zatylna, Poboczna, Krzywe Koło.
Piotr Firlej zmarł w dziesięć lat później, w Lubartowie /1553/. Jego nagrobek znajduje się w kościele oo. Dominikanów w Lublinie. Lewartów stał się sławny za czasów Mikołaja Firleja, syna Piotra, kalwina, wodza innowierców małopolskich. Jako wyznawca nauki kalwińskiej kościół katolicki przekazał kalwinom. W tej sytuacji katolicy zmuszeni byli uczęszczać na nabożeństwa do wsi Łucka, gdzie znajdowała się kaplica pełniąca funkcję kościoła parafialnego. Mikołaj Firlej założył także gimnazjum kalwińskie z humanistycznym programem nauczania. W rynku zbudował kamienice. Sprowadził z Holandii, Flandrii i Niemiec rzemieślników i hodowców bydła. Przywilejem z dnia 21.09.1575 r. zapewnił przybyszom wolność wyznania i rządzenia się prawem swojego kraju. W 1580 roku nadał przywilej, w którym powołał cech zbiorowy : szewców, krawców, kuśnierzy i tkaczy. W ciągu trzydziestu lat jego władzy miasto przeżywało okres swego największego rozkwitu (...)"
Po śmierci Mikołaja Firleja miasto przeszło w rządy Mikołaja Kazimierskiego - arianina, ożenionego z Elżbietą Firlejówną. Założył on zbór ariański oraz przekształcił szkołę kalwińską w ariańską. Szkoła ta była jedną ze znaczniejszych uczelni różnowierczych w ówczesnej Polsce. Przybywała tu młodzież z całego kraju. Organizatorem i rektorem tej szkoły był Wojciech z Kalisza, absolwent Akademii Krakowskiej. On to przeprowadził w gimnazjum ariańskim reformę szkolnictwa, opartą na założeniach humanizmu i w tej sprawie wydał dzieło pt. "Schola Lewartowiana restituta", gdzie zamieszczone zostały "Prawa szkoły Lewartowskiej". Szkoła istniała w latach 1588 -1598.
Źródło oraz cały artykuł: http://www.lubartow.pl
Lubartów – wiadomości Naszego Miasta / Przedszkole Lubartów
Aktualności pochodzą z portalu lubartow.naszemiasto.pl / Przedszkole Lubartów
- Przetwory z ogórków na zimę. TOP 10 przetworów z ogórków gruntowych naszych Czytelników 11 lipca 2025Ogórki na zimę. Pracy z tymi przetworami nie za dużo, a możemy cieszyć się smakiem lata przez cały rok. Kliknijcie w galerię i zobaczcie TOP 10 sprawdzonych przepisów na przetwory z ogórków naszych Czytelników. Znajdziecie tam nie tylko receptury na kiszone ogórki, ale także na sałatki na zimę, ogórki z kurkumą czy „ogóreczki do wódeczki”, […]
- Sernik. Tradycyjny, puszysty, bez pieczenia. TOP 10 przepisów naszych Czytelników 9 lipca 2025Przepisy na pyszne serniki. Serniki są jednym z ulubionych wypieków. Ich sekretem jest ponadczasowy smak i łatwy sposób przygotowania. Zobaczcie TOP 10 przepisów na pyszne serniki naszych Czytelników. Sernik tradycyjny, sernik puszysty, sernik na kruchym spodzie, sernik „babciny”… Co kto lubi! Kliknijcie w galerie i wybierzcie idealny sernik dla siebie. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" […]
- Chipsy Lays wycofane ze sprzedaży. Można zwrócić je do sklepu bez paragonu. Oto najnowsze ostrzeżenia GIS! 6 lipca 2025Najnowsze ostrzeżenia GIS! Główny Inspektorat Sanitarny prezentuje produkty szkodliwe dla zdrowia człowieka. Nowe ostrzeżenia GIS z 1 lipca 2025 roku informują o wycofaniu ze sprzedaży piwa.
- To najdalej wysunięty punkt Polski na Pomorzu. Jak tam dotrzesz, otrzymasz certyfikat 3 lipca 2025Dotrzyj na krańce Polski i otrzymaj certyfikaty. To najdalej wysunięte miejsca w naszym kraju. Gwiazda Północy to najdalej wysunięte miejsce w Polsce nad morzem. Geografowie oraz geodeci zmierzyli i wskazali także miejsca, które są najbardziej wysuniętymi punktami w Polsce na: południu, zachodzie i wschodzie. Opisujemy miejsca, wskazujemy dojścia i dojazdy do punktów. W niektórych otrzymamy […]
- Piękne i tajemnicze góry. Zakochasz się w nich od pierwszego wejrzenia 3 lipca 2025Są piękne i tajemnicze, zakochasz się w nich od pierwszego wejrzenia. Góry Fogaraskie to połączenie Bieszczadów i Tatr. Znajdują się w Rumunii. To Karpaty Południowe. Połoniny, skaliste zbocza, górskie potoki, kaskady, piękne widoki. A przede wszystkim rozległe widoki, piękne panoramy. To też góry odludne. Cisza i spokój gwarantowane.
- Ogromne skalne miasto. Żyło w nim 60 tysięcy ludzi. Możesz je zwiedzić 3 lipca 2025W tym ukrytym niesamowitym mieście żyło 60 tysięcy ludzi. Wardzia w Gruzji była niewidocznym od zewnątrz samowystarczalnym skalnym miastem. Początek jego końca to trzęsienie ziemi w 1283 r., które odsłoniło miasto wydrążone w zboczu góry Eruszeli. Dzieła zniszczenia dokończyli Persowie. Współcześnie można obejrzeć część komnat, kościół oraz przebyć labirynt skalnych korytarzy.
- Jak wyglądały przed wojną wakacje nad Bałtykiem? Obejrzyjcie stare kadry 3 lipca 2025Jak wyglądały przed wojną wakacje nad Bałtykiem? Jakie oferowano atrakcje? Co serwowano w nadmorskich lokalach? Jakie były ceny? Przedwojenni celebryci upodobali sobie Juratę. Jakie były inne popularne nadmorskie miejscówki? Obejrzyjcie stare kadry z bałtyckich przedwojennych miejscowości. To fotograficzna podróż w przeszłość.
- To jedno z najpiękniejszych miejsc nad Bałtykiem. Wakacyjny spacer w cudownych okolicznościach natury 2 lipca 2025To jedno z najpiękniejszych miejsc nad Bałtykiem. Zapraszamy na spacer w cudownych okolicznościach natury. Chodzi o Wydmę Czołpińską w gminie Smołdzino. Proponujmy trasę, która jest pętlą. Start i meta znajdują w tym samym miejscu, co ma znaczenie dla zmotoryzowanych.
- Grzechy za które nie dostaniesz rozgrzeszenia 2025. Oto lista grzechów ciężkich, których nie rozgrzeszy żaden ksiądz 29 czerwca 2025To trudny temat, ale trzeba spojrzeć prawdzie w oczy. Grzechy – ciężkie i śmiertelne – mogą zostać odpuszczone jedynie w sakramencie pokuty i pojednania. Są takie przypadki, że ksiądz nie ma wyjścia i nie może rozgrzeszyć wiernego. Nawet, gdy ten wyzna mu grzech, żałuje i chce zadośćuczynić. I nie chodzi tu np. o zabójstwo czy […]
- Najniżej położony punkt w Polsce znajduje się na Żuławach. Jest oznaczony 10 marca 2025Podpowiadamy, jak dotrzeć do najniżej położonego punktu Polski, który znajduje się na Pomorzu. Niżej w Polsce suchą stopą nie można już stanąć. To naturalna depresja, choć jeszcze przed drugą wojną światową w tym miejscu znajdowała się zatoka Zalewu Wiślanego. Zobaczcie też zdjęcia.
- Całująca się para w Nowym Jorku i na Pomorzu. Słynne zdjęcie Alfreda Eisenstaedta na koniec wojny. Fotograf urodził się w Tczewie 3 marca 2025Całująca się para na środku Times Square to jedno z najbardziej znanych zdjęć w historii fotografii. Zostało wykonane w Nowym Jorku 14 sierpnia 1945 r. po podaniu informacji o poddaniu się Japonii i zakończeniu wojny. Alfred Eisenstaedt uważany jest za ojca fotografii reportażowej. Słynny nieżyjący już fotografik urodził się w Tczewie, z którego później wyemigrował […]
- Wędkarstwo to męski sport? Nieprawda! One łowią piękne ryby i chwalą się tym na Instagramie. Zdjęcia 20 lipca 2024Wędkarstwo to pasja nie tylko mężczyzn. Ryby łowią także kobiety, z różnych części świata. Niektóre robią to zawodowo, inne amatorsko. Swoimi połowami (i wdziękami) chwalą się na Instagramie. Zobacz ładne kobiety i ich piękne zdobycze. Kliknij w przycisk "ZOBACZ GALERIĘ" i przesuwaj zdjęcia w prawo – naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
<script>(function(i,s,o,g,r,a,m){i[’GoogleAnalyticsObject’]=r;i[r]=i[r]||function(){(i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)})(window,document,’script’,’https://www.google-analytics.com/analytics.js’,’ga’);ga(’create’, 'UA-90568817-2′, 'auto’);ga(’send’, 'pageview’);</script>