„Piękna Nasza Polska Cała”
to międzynarodowy projekt upamiętniający 100-lecie niepodległości naszego kraju. Jest to niezmiernie ważne wydarzenie, dlatego nasze przedszkole również bierze w nim aktywny udział.
Poprzez udział w projekcie chcemy pokazać Dzieciom tradycje naszego kraju, uwrażliwić je na folklor, a także zapoznać z historią Polski. Chcemy, by Casperki wiedziały czym jest patriotyzm, ojczyzna i tradycja, dlatego zajęcia edukacji patriotycznej wbudowane zostały w program nauczania. Stanowią one dla nas bardzo ważną część. Wierzymy, że poprzez nasze zajęcia Dzieci będą umiały bez namysłu odpowiedzieć na pytanie: skąd pochodzę? W realizacji zadań projektu „Piękna Nasza Polska Cała” pomagają nam zadania, które wykonujemy min. raz w tygodniu. Dotychczas w ramach projektu:
– utworzyliśmy kącik, w którym znajdują się książki poświęcone patriotyzmowi, barwy narodowe oraz pamiątki folklorystyczne;
– wysłaliśmy pocztówki do Powstańców Warszawskich oraz pocztówki z wizerunkiem miasta do organizatorów projektu;
– zorganizowaliśmy zawody „Biało-Czerwona Olimpiada Sportowa”;
– uczyliśmy się pieśni patriotycznych i hymnu Polski;
– zorganizowaliśmy konkurs fotograficzny.
Przed nami jeszcze takie wydarzenia jak, pokaz mody patriotycznej, nauka zabaw ludowych, wycieczka do muzeum w Lubartowie, wypiekanie staropolskich pierników, a także nauka wiersza patriotycznego. Relację znajdziecie Państwo na naszej stronie Facebook.
Projekt realizowany jest w oddziałach 3-, 4-, 5- i 6-latków od 01 września do 31 grudnia 2018r.
Przedszkole Lubartów i autorski program dla Mieszkańców
Nasze przedszkole dba o to, aby Dzieci doskonale wiedziały, czym jest patriotyzm, ojczyzna i tradycja. Zajęcia z edukacji patriotycznej są wbudowane w nasz program nauczania i stanowią bardzo ważną dla nas część. Wierzymy, że poprzez nasze zajęcia dzieci będą umiały bez namysłu odpowiedzieć na pytania: skąd pochodzę?, czym dla mnie jest patriotyzm?, i dlaczego ojczyzna jest ważna?
Wiemy jak zaszczepić w dzieciach głębokie uczucie do Polski już w najmłodszych latach życia. Dlatego we współpracy z Rodzicami chcemy kształtować w umyśle „Casperka” obraz ojczyzny w sposób wrażliwy, aby jako dorosły czuł się w pełni Polakiem-Patriotą.
Od najmłodszych lat zapoznamy Dzieci z symbolami narodowymi oraz lokalnymi: herbami Polski i Lubartowa, flagą Polski i Lubartowa, a także hymnami. Wraz z nami dziecko nauczy się wykonywać drzewo genealogiczne swojej rodziny, zaczynając od nauki swojego nazwiska, adresu zamieszkania a także nazwy przedszkola.
Dalsza nauka patriotyzmu oparta będzie na autorskim projekcie naszej wspaniałej nauczycielki – Anny Krupy – „Jestem Polakiem – Jestem Przedszkolakiem”. Program edukacji patriotycznej przeznaczony jest dla Dzieci od 3 do 6 lat i ma za zadanie rozbudzenie poczucia przynależności narodowej, znajomości kultury, a także historii Polski. Nie zapominając o Lubartowie, program zawiera plan wydarzeń pomagający zapoznać się z naszym miastem:
1. Wycieczkę do Pałacu Sanguszków
2. Spotkanie z pracownikiem muzeum/biblioteki miejskiej/babcią lub dziadkiem – zapoznanie się z herbem miasta
3. Oglądanie książki „Lubartów i Ziemia Lubartowska i okolice na widokówkach z XIX i XX wieku”
4. Zwiedzanie Lubartowa: muzeum, ratusza, kościołów
5. Zwiedzanie Ziemi Lubartowskiej: zapoznanie z regionalną przyrodą (rzeką Wieprz, pomnikami przyrody, roślinami chronionymi).
Już dziś zapraszamy chętnych rodziców do współpracy w organizowaniu zajęć patriotycznych. Szczegóły w zakładce WSPÓŁPRACA Z RODZICAMI.
Wycieczka od Pałacu Sanguszków / Przedszkole Lubartów
Casperki z grup 4,5,6 latków odwiedziły salę Rycerską w Pałacu Sanguszków w Lubartowie. Celem wycieczki było rozbudzenie zainteresowań Dzieci historią i zabytkami miasta :).
O Pałacu:
Rezydencja w Lubartowie nie przypomina dziś zamku. Stoi w północnej części centrum miasta przy dawnych mokradłach, a obecnie jeziorze. Ładny barokowy pałac z balkonem i frontonem nad wejściem, posiada dwie kondygnacje i dwa alkierze (dobudówki narożne), tak postawione, iż z przodu nie są widoczne. Do jeziora ciągnie się zadbany ogród, w którym po południowej stronie pozostała fosa, a od północy stoi budynek oranżerii. Obiekt został zaadoptowany na siedzibę starostwa powiatowego i posiada tylko jeden, ale za to wspaniale prezentujący się, stylowo urządzony pokój tzw. Salę Rycerską, przeznaczoną na konferencje. Wiszą w niej portrety właścicieli z rodu Sanguszków. Niegdyś w pałacu znajdowała się salę bilardową, teatr, biblioteka ze spiralnie wznoszącą się podłogą oraz wspaniała sień ze schodami dębowymi zdobionymi posągami gigantów.
Pałac został przebudowany przez Sanguszków z zamku, istniejącego tu, gdy miasto nazywało się jeszcze Lewartów. Warownię zbudowano na sztucznie usypanym tarasie, otoczonym fosą i mokradłami. Główny budynek miał trzy skrzydła tworzące wewnętrzny dziedziniec od zachodu. Przy korpusie stały dwa pięciokątne bastejowe alkierze. Całość otoczona była murem obwodowym z narożnymi wielobocznymi basztami. Wieża bramna, do której prowadził most zwodzony, stała od strony południowej. Po przeciwnej stronie znajdowała się brama do budynków folwarcznych. Obiekt posiadał krużganki od strony ogrodów, a od zachodu galerię z arkadami. Niestety nie zachował się żaden wizerunek tak ciekawie zrealizowanego na włoskich i francuskich wzorcach założenia obronno-rezydencjonalnego.
Źródło: https://zamki.res.pl
Kilka zdań o Święcie Niepodległości / Przedszkole Lubartów
Narodowe Święto Niepodległości – święto państwowe w Polsce obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918, po 123 latach zaborów (1795–1918). Święto zostało ustanowione ustawą z 23 kwietnia 1937, zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945, przywrócono je ustawą w okresie transformacji systemowej w 1989. Jest dniem wolnym od pracy.
Znaczenie daty
Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj. Jędrzej Moraczewski opisał to słowami: Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (...) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało. (...)
Źródło: www.wikipedia.pl
Wewnętrzny konkurs w grupie Jeżyków 😉
Historia Lubartowa cz. 1 / Przedszkole Lubartów
„Historia Lubartowa sięga XVI wieku. Lewartów – Lubartów może poszczycić się bogatą i piękną tradycją. Podwójna nazwa miasta wiąże się z rodami jego właścicieli Firlejów i Sanguszków. W dniu 29 maja 1543 roku Piotr Firlej z Dąbrowicy, wojewoda Lubelski, otrzymał od króla Zygmunta Starego przywilej zezwalający na założenie miasta Lewartowa, na terenie wsi Łucka i Szczekarków. Nazwa Lewartów wywodzi się od herbu Firlejów „Lewart”. Miała ona przypominać mieszkańcom właściciela oraz stanowić wizytówkę rodu. Królewski przywilej lokował miasto na prawie magdeburskim.
Więcej o historii Lubartowa / Przedszkole Lubartów
Początkowy wygląd miasta był następujący: centrum stanowił kwadratowy rynek z ratuszem. Z rynku wybiegały w cztery strony świata ulice. W północnej części miasta Piotr Firlej wybudował dwór mieszkalny, zwany także zamkiem, otoczony pięknym ogrodem. W niewielkiej odległości od dworu zbudował kościół drewniany pod wezwaniem św. Piotra Apostoła. Miasto otaczał drewniany parkan z wejściem przez bramy: Lubelską, Kamieńską i Syrnicką. Już wówczas znane były nazwy ulic : Lubelska, Kamieńska, Zatylna, Poboczna, Krzywe Koło.
Piotr Firlej zmarł w dziesięć lat później, w Lubartowie /1553/. Jego nagrobek znajduje się w kościele oo. Dominikanów w Lublinie. Lewartów stał się sławny za czasów Mikołaja Firleja, syna Piotra, kalwina, wodza innowierców małopolskich. Jako wyznawca nauki kalwińskiej kościół katolicki przekazał kalwinom. W tej sytuacji katolicy zmuszeni byli uczęszczać na nabożeństwa do wsi Łucka, gdzie znajdowała się kaplica pełniąca funkcję kościoła parafialnego. Mikołaj Firlej założył także gimnazjum kalwińskie z humanistycznym programem nauczania. W rynku zbudował kamienice. Sprowadził z Holandii, Flandrii i Niemiec rzemieślników i hodowców bydła. Przywilejem z dnia 21.09.1575 r. zapewnił przybyszom wolność wyznania i rządzenia się prawem swojego kraju. W 1580 roku nadał przywilej, w którym powołał cech zbiorowy : szewców, krawców, kuśnierzy i tkaczy. W ciągu trzydziestu lat jego władzy miasto przeżywało okres swego największego rozkwitu (...)"
Po śmierci Mikołaja Firleja miasto przeszło w rządy Mikołaja Kazimierskiego - arianina, ożenionego z Elżbietą Firlejówną. Założył on zbór ariański oraz przekształcił szkołę kalwińską w ariańską. Szkoła ta była jedną ze znaczniejszych uczelni różnowierczych w ówczesnej Polsce. Przybywała tu młodzież z całego kraju. Organizatorem i rektorem tej szkoły był Wojciech z Kalisza, absolwent Akademii Krakowskiej. On to przeprowadził w gimnazjum ariańskim reformę szkolnictwa, opartą na założeniach humanizmu i w tej sprawie wydał dzieło pt. "Schola Lewartowiana restituta", gdzie zamieszczone zostały "Prawa szkoły Lewartowskiej". Szkoła istniała w latach 1588 -1598.
Źródło oraz cały artykuł: http://www.lubartow.pl
Lubartów – wiadomości Naszego Miasta / Przedszkole Lubartów
Aktualności pochodzą z portalu lubartow.naszemiasto.pl / Przedszkole Lubartów
- Ostre riposty nauczycieli podstawówek. Bezczelni uczniowie doczekali się odpowiedzi 17 maja 2025Zobaczcie na jakie odpowiedzi na sprawdzianach zdecydowali się najbardziej bezczelni uczniowie. Potrafilibyście tak napisać do nauczyciela? Niektórzy uczniowie pozwalają sobie na niecodzienne komentarze na sprawdzianach, ale coraz częściej i nauczyciele nie gryzą się w język! Czy jest coś straszniejszego dla ucznia niż hasło "wyciągamy karteczki"? Chyba tylko wezwanie do odpowiedzi przed tablicą.
- Straszne mieszkania do wynajęcia. Jak z filmu grozy! Tylko dla odważnych 17 maja 2025Mieszkanie do wynajęcia i korzystna cena. Co może pójść nie tak? Otóż łatwo nie będzie, do tego zadania potrzebne są stalowe nerwy. Przeraża często nie tylko kwota, której żądają co miesiąc właściciele, ale też stan mieszkań. Odwiedźmy razem kolejne lokale i zobaczymy, na jakie pomysły na wystrój wpadli ich właściciele. Wielkie emocje gwarantowane! Tylko dla […]
- Na tej wyspie na Pomorzu 900 lat temu był gród. Z lądem łączyły ją mosty. Mamy podwodne zdjęcie 17 maja 2025Ta wyspa na Pomorzu miała w średniowieczu mosty, które łączyły ją z lądem. Chodzi ląd na jeziorze Bobięcińskim Wielkim, które jest położone na granicy województw: pomorskiego i zachodniopomorskiego. Jezioro współcześnie ma kilka wysp. Obecnie żadna nie jest zasiedlona. Największą wyspę z lądem łączyły mosty. Obejrzyjcie podwodne zdjęcia.
- Sernik. Tradycyjny, puszysty, bez pieczenia. TOP 10 przepisów naszych Czytelników 16 maja 2025Przepisy na pyszne serniki. Serniki są jednym z ulubionych wypieków. Ich sekretem jest ponadczasowy smak i łatwy sposób przygotowania. Zobaczcie TOP 10 przepisów na pyszne serniki naszych Czytelników. Sernik tradycyjny, sernik puszysty, sernik na kruchym spodzie, sernik „babciny”… Co kto lubi! Kliknijcie w galerie i wybierzcie idealny sernik dla siebie. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" […]
- Kwiaty to dusza ogrodu. Nasze najpiękniejsze kwiaty z pól i ogrodów, zobacz i zachwyć się kolorem! 14 maja 2025Kwiaty są duszą ogrodu. Sprawiają, że świat wygląda lepiej. Kiedy mamy lato, możemy cieszyć oczy urodą kwiatów, ale ogród trzeba zaplanować znacznie wcześniej. Wiele roślin, które królowały w babcinych ogródkach, znów jest na topie. Trzeba przyznać, ze wyglądają świetnie! A jakie kwiaty kwitną w Waszych ogrodach?
- Wybory prezydenckie 2025. W dniu wyborów prezydenckich pojedziesz za darmo… hulajnogą 14 maja 2025Lime, największa na świecie firma oferująca współdzielone pojazdy elektryczne poinformowała, że w niedzielę 18 maja 2025 r. każdy użytkownik, który wpisze w aplikację Lime kod: „WYBIERAMLIME2025”, otrzyma dwa 10-minutowe, darmowe przejazdy, tak aby móc dojechać i wrócić z lokalu wyborczego.
- Herbatka dla zdrowia? Nie w tym przypadku! GIS ostrzega a sklepy wycofują ze sprzedaży zarówno herbatę jak i czajnik! 14 maja 2025Najnowsze ostrzeżenia GIS! Główny Inspektorat Sanitarny prezentuje produkty szkodliwe dla zdrowia człowieka. Nowe ostrzeżenia GIS z 14 maja 2025 roku informują o szkodliwych dla zdrowia herbatach i czajnikach!
- Tak wyglądały wnętrza w czasach PR. Łezka się w oku kręci! Kto pamięta taki wystrój mieszkań? Styl lat 60., 70., 80. Moda wróciła 14 maja 2025Moda na PRL wraca i to z przytupem. Niezależnie od tego, czy dany trend dotyczy ubrań, czy też wnętrz – styl, który propagowano kilka dekad temu, triumfalnie powraca w 2025 roku. Pragniecie wrócić pamięcią do lat PRL-u? W naszej galerii przypominamy, jak wyglądały wnętrza w tamtych czasach! Pamiętacie? To zobaczcie.
- Spacer z dreszczykiem przez mroki miasta. Poznaj kryminalny Kraków w jeden dzień 13 maja 2025Czy można w Krakowie znaleźć jeszcze mało znaną trasę turystyczną i frapujące historie? Owszem. Ta krótka wycieczka dowiedzie, że Kraków jest nie tylko miastem królów, ale i miastem mroku. Odkryjmy zatem mniej znane oblicze Krakowa.
- Tak dawniej wypoczywano nad Bałtykiem. Przedwojenni celebryci upodobali sobie Juratę 25 kwietnia 2025Jak wyglądały przed wojną wakacje nad Bałtykiem? Jakie oferowano atrakcje? Co serwowano w nadmorskich lokalach? Jakie były ceny? Przedwojenni celebryci upodobali sobie Juratę. Jakie były inne popularne nadmorskie miejscówki? Obejrzyjcie stare kadry z bałtyckich przedwojennych miejscowości. To fotograficzna podróż w przeszłość.
- STRAŻAK ROKU 2025 Głosowanie zakończone! Zobacz laureatów 3 marca 2025Zakończył się wielki plebiscyt strażacki! Głosami mieszkańców naszego regionu zostali nagrodzeni strażacy i jednostki OSP – najpierw w każdym mieście i powiecie, później w skali województwa, a następnie w ogólnopolskim finale. Zwycięzcy akcji prowadzonej pod patronatem Prezesa Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej Druha Waldemara Pawlaka, odbiorą nagrody podczas uroczystej ogólnopolskiej gali. Czekają […]
- Makijaż. Wszystko, co chcecie wiedzieć o tajnikach sztuki makijażu 5 kwietnia 2024Co robić, aby codzienna pielęgnacja urody nie była czasochłonnym obowiązkiem? Dziś wiele osób traktuje wizerunek jako wyznacznik poczucia własnej wartości. Stąd w cenie są profesjonalne porady, dotyczące makijażu i stylizacji.
<script>(function(i,s,o,g,r,a,m){i[’GoogleAnalyticsObject’]=r;i[r]=i[r]||function(){(i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)})(window,document,’script’,’https://www.google-analytics.com/analytics.js’,’ga’);ga(’create’, 'UA-90568817-2′, 'auto’);ga(’send’, 'pageview’);</script>